قصه های سرزمین دوست داشتنی

۱۰۰۰۰۰ ریال   جاپ اول ۱۳۹۳  شومیز  رقعی  ۱۶۸ صفحه      نویسنده : ای.ال.داکترو (دکتروف)
ترجمه : علیرضا کیوانی نژاد

مجموعه داستان‌های «قصه‌های سرزمین دوست‌داشتنی» کتابی است که سال ۲۰۰۴ از داکترو منتشر شده است، مجموعه‌یی که ۵ داستان بلند را در خود جای داده است، داستان‌هایی که هر یک به تنهایی تصویر تازه‌یی از سبک و سیاق داستان‌نویسی خالق «بیلی باتگیت» و «رگتایم» را نمایان می‌کنند.

مجموعه داستان «قصه‌های سرزمین دوست‌داشتنی» سال ۲۰۰۴ از سوی نیویورک‌تایمز به عنوان اثر قابل تحسین سال انتخاب شد و به دلیل نگاه انتقادی به جامعه‌ی آمریکایی با استقبال روبرو شد. عنوان داستان‌های این مجموعه عبارتند از : «جولین یک زندگی»، «والتر جان‌هارمون»، «خانه‌ای میان دشت»، «بچه‌ای مرده در رزگاردن» و «بچه‌ی ویلسون».

این مجموعه از سوی روزنامه‌ی گاردین به عنوان داستان‌هایی که می‌توان از شدت عریان‌کردن واقعیت از آن‌ها به عنوان رئالیسم کثیف یاد کرد، نام گرفت. داستان‌های این مجموعه هر کدام به نوعی به نقد سیاست‌های جامعه‌ی آمریکایی می‌پردازد، سیاست‌هایی که در زندگی روزمره‌ی آدم‌ها تاثیر می‌گذارند و روابط آنها را دستخوش تحول می‌کنند، داستان «خانه‌ای میان دشت» این مجموعه به لحاظ این مضمون سخت مورد توجه قرار گرفت و براساس روابط شخصیت این داستان و مادرش نیز نمایشی در برادوی به روی صحنه رفت. او از کاستی‌های جایگاه اجتماعی و برابر نبودن همه در برابر قانون داستان‌هایی ساخته است که گاهی حال و هوایی پلیسی و جنایی پیدا می‌کنند و دست آخر خواننده‌ی این داستان‌ها را شگفت‌زده می‌کنند.

او نویسنده‌ای اجتماعی است و در اغلب آثارش از ماجراهای تاریخی بهره می‌گیرد. «رگتایم»، «بیلی باتگیت»، «آب کردن» و «پیش‌روی» عنوان برخی از آثار مهم او هستند. داکترو در سال ۲۰۱۲ توانست برنده‌ی جایزه ادبی «پن» شود. چندی پیش از این رمان‌نویس با اهدای مدال طلای آکادمی هنر و ادبیات آمریکا تجلیل شده بود.