شمال

3630e4114eeb2af7411c1c5f5f1e4ad6نويسنده: لويي فرديناند سلين
مترجم: محمود سلطانيه
ناشر: جامي
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: ۳۳۶
اندازه كتاب: رقعی – سال انتشار: ۱۳۹۲ – دوره چاپ: ۱
۱۴۰,۰۰۰ریال
…خوشبختانه هاراس دستان نیرومندی داشت و به خوبی در آن جاده دشوار رانندگی می‌کرد… جاده‌ای که هر چه پیشتر می‌رفتیم ناهموارتر و باتلاقی‌تر می‌شد!… خودرو مدام از این دست‌انداز به آن دست‌انداز دیگر می‌افتاد و با آن تنه بزرگش به پرواز درمی‌آمد و گاه شتابان و گاهی آرام‌تر از روی چاله‌ها می‌پرید!…

داستان کتاب بر اساس ماجرای فرار سلین از کشور فرانسه به دانمارک است که وی تجربیات خود را در قالب داستان برای مخاطب روایت می‌کند. در نخستین چاپ این کتاب به زبان فرانسه، برخی شخصیت‌های این رمان، هم‌نام افرادی بودند که در زندگی سلین نقش داشتند و او را تحت تاثیر قرار داده‌ بودند. همین امر کافی بود تا سلین مورد اتهام قرار بگیرد و مجبور شود در چاپ‌های بعدی کتاب، نام شخصیت‌هایش را بر اساس تخیلش انتخاب کند.

می‌توان رمان «شمال» را نوعی «وقایع‌نامه جنگ» از نویسنده‌ای دانست که بعد از گرفتن مدرک دیپلم در ارتش ثبت‌نام کرد تا تجربه حضور در جنگ جهانی را از دست ندهد و از همین تجربه برای نگارش رمانش بهره برد. او در این کتاب آشفتگی‌های اروپا را در پایان دوره جنگ جهانی دوم نشان می‌دهد.

لویی فردینان دتوش با نام مستعار «سلین»، ۲۷ ماه می ۱۸۹۴ در کوربووا، منطقه‌ای در حومه پاریس متولد شد. پدرش کارمند بیمه بود. خودش در رشته پزشکی تحصیل کرد و تا آخر عمر پزشک ماند.

او بسیاری از آثارش را بر اساس زندگی خود نوشت. برای مثال سلین در رمان «سفر به انتهای شب» روایتگر زندگی فردی در دوران بین دو جنگ جهانی است و بیشتر اوقات خود را به خوشگذرانی مشغول است و این طرز زندگی بی‌شباهت به روزهای جوانی سلین نیست.