جامه‌دران

ناهید طباطبایی
جامه‌دران
جهان تازه‌ی داستان
قیمت ۶۵,۰۰۰ ریال
چاپ یکم، تهران، «جامه‌دران» عنوان مجموعه داستانی از «ناهید طباطبایی» است که از سوی «نشرچشمه» شده است. این مجموعه اولین‌بار در سال ۱۳۷۶ منتشر شده بود، و حالا دوباره به ویترین کتابفروشی‌ها بازمی‌گردد. در این مجموعه داستان‌هایی همچون
از یادرفته در باد، جامه‌دران، جدول کلمات متقاطع، مراسم ختم آقای …، دوچرخه دکتر، شهر چرخ و فلکها و کبوترهای سفید.
این کتاب سومین اثر ناهید طباطبایی است. بانو و جوانی خویش، حضور آبی مینا، چهل سالگی، خنکای سپیده دم سفر و آبی و صورتی از دیگر آثار اوست.«ناهید طباطبایی» با رمان «چهل سالگی» پلی برای آشتی سینما و ادبیات ایران زد و اقتباس «علیرضا رئیسیان» از این رمان به عنوان یکی از فیلم‌های پرفروش و بحث‌برانگیز با بازی «لیلا حاتمی»، «محمدرضا فروتن»، «عزت‌الله انتظامی» در حافظه‌ی سینمای ایران ماند. و حالا این‌روزها فیلمی براساس داستان «جامه‌دران» از همین مجموعه آماده‌ی نمایش شده است، فیلمی که خانم طباطبایی فیلمنامه‌اش را براساس داستان «جامه‌دران» نوشته است.ساخت این فیلم سینمایی به کارگردانی حمیدرضا قطبی زمستان سال گذشته در شمال کشور آغاز شد. بازیگرانی چون مهتاب کرامتی، پگاه آهنگرانی، مصطفی زمانی، باران کوثری، افسر اسدی، محمود بهروزیان، فرزانه نشاط‌خواه و الهام نامی در این فیلم مقابل دوربین علی‌محمد قاسمی رفته‌اند.
«جامه‌دران» که نخستین فیلم سینمایی قطبی محسوب می‌شود، دارای سه اپیزود است و داستان زندگی زنی به نام شیرین است که در مراسم ختم پدرش به روابط جدیدی در زندگی او پی می‌برد و حقایقی تازه را کشف می‌کند. فیلمنامه این فیلم را قطبی به همراه ناهید طباطبایی که نویسنده کتاب «جامه‌دران» است، نوشته است.

۱۳۹۳