بی سوادی که حساب و کتاب سرش می شد

نویسنده: یوناس یوناسون
مترجم: حسین تهرانی
ناشر: چشمه،چرخ
موضوع: رمان خارجی
قطع: رقعی
نوع جلد: شمیز
سال چاپ: ۱۳۹۴
نوبت چاپ: ۱
تعداد صفحات: ۴۲۸     قیمت: ۳۲۰,۰۰۰ریال   «بی‌سوادی که حساب و کتاب سرش نمی‌شد»، داستان دختر آفریقایی فقیری است که در منطقه‌ای فقیر نشین زندگی می‌کند. او پدرش را در کودکی از دست داده و مادرش فردی الکلی و معتاد است به همین دلیل این کودک از ۵ سالگی بار مسئولیت خانواده را بر دوش می‌کشد.این دختر به مرور علاقه‌مند به حساب و کتاب می‌شود و به خاطر علاقه شخصی که به مطالعه داشته با شخصی آشنا می‌شود که صاحب کتابخانه بزرگی است. روزها می‌گذرد و دست روزگار این دختر را به سمت تحقیقات هسته‌ای می‌کشاند و به ناچار در آن شرکت مشغول به کار می‌شود و پس از مدتی مجبور می‌شود به سوئد فرار کند. این کتاب را می‌توان یک طنز تاریخی عامه‌پسند دانست که به واقع ارزش خواندن دارد.»

کتاب «مرد صد ساله‌ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد» و «بی‌سوادی که حساب و کتاب سرش می‌شد» تنها آثاری است که از این نویسنده منتشر شده است.

مترجم کتاب درباره‌ی این اثر چنین می‌گوید :

این نویسنده سوئدی ۵۳ سال دارد و مدت زیادی نیست که کار نوشتن را آغاز کرده است. اما از آنجا از دنیای مطبوعات برخاسته و کارش با رسانه‌ها بوده به طبع معلومات سیاسی خوبی دارد و دستش برای نوشتن فوق‌العاده باز است.

تمام شخصیت‌های سیاسی که در کتاب با آنان شوخی شده؛ کاراکترهایی واقعی هستند. در این کتاب با پادشاه سوئد، نخست وزیر و رجال سیاسی زیادی شوخی شده. این نشان دهنده فراغ بال نویسنده و دست باز او برای نوشتن است. او با همه سران کشور خود شوخی کرده اما هجو ننوشته و به هیچ‌کدام توهین نکرده، بلکه زبان طنز منحصر به فردی دارد که به هیچ عنوان به هجو نزدیک نیست. نویسندگان کمی هستند که روان بنویسند. شاید به خاطر این است که کارش در جهان طرفداران زیادی پیدا کرده است. کتاب اول او در عرض دو ماه، تنها در کشور آلمان ۲ میلیون نسخه فروخت. کتاب‌های این نویسنده همیشه در صدر پرفروش‌های جهان قرار دارد و خوشبختانه در ایران هم از استقبال خوبی برخوردار بوده است.

خوب است که خواننده‌ها این نویسنده را بشناسند. این کتاب به گونه‌ای است که وقتی دست می‌گیری نمی‌توانی تا پایان آن را کنار بگذاری. هر خواننده‌ای در هر سن و سالی می‌تواند با اثر ارتباط برقرار کند.