برخوردی کوتاه با دشمن (منتخبی از داستان‌های کوتاه مجله‌ی نیویورکر)

۱۲۵۰۰۰ ریال انتشارات نیلوفر ۱۳۹۳  ۲۲۴ صفحه  شومیز رقعی      نویسنده : ایوان کلیما – جومپا لاهیری – لارا واپنیار – سعید صیرفی زاده – توماس مک‌گوئین – جولیان بارنز – تسا هدلی – کولم توی‌بین
ترجمه : گلی امامی

مجله‌ی نیویورکر در سطح بین‌المللی به عنوان معیاری برای چاپ داستان‌های کوتاه شناخته شده است. بسیاری از نویسندگان سرشناس و صاحب‌نام جهان ( و نه لزوما امریکایی) که برخی، برنده‌ی جوایز مهم ادبی هم هستند، نخستین داستان‌های کوتاه‌شان را در این مجله به چاپ رسانده اند. نویسنده‌ای که داستانش در این مجله منتشر می‌شود، کمابیش آینده‌ی ادبی‌اش تضمین شده است.
انتخاب تعدادی داستان برای مجموعه‌ای از این مجله‌ی هفتگی کاری است سهل و ممتنع. داستان‌ها هرچند جذابند ولی همگی قابل ترجمه نیستند، چه به دلایل «موردی»، چه فرهنگی و چه ترجمه شده از زبان دیگر. پس بر مبنای الگوی خاصی برگزیده نشده‌اند و به همین دلیل خطی ارتباطی میان آنها وجود ندارد. تنها وجه اشتراک آنها چاپ شدنشان در این مجله‌ی معتبر و معیار (برای داستان کوتاه) است. اکثر این داستان‌ها جای‌جای در مجلات کم‌تیراژ منتشر شده‌اند که ظاهرا مخاطبین چندانی ندارند.هیچ واکنشی اعم از مثبت یا منفی از کسی نگرفتم. از این رو فکر کردم شاید جمع آوری آنها در یک کتاب خوانندگانی را به کار آید.
داستان «برخوردی کوتاه با دشمن»، نوشته‌ی سعید صیرفی‌زاده، (نویسنده‌ی جوان و فعال ایرانی – امریکایی) که عنوان کتاب هم به آن اختصاص داده شده، در سال ۲۰۱۴ برنده‌ی جایزه‌ی ادبی «پن» داستان کوتاه شد. دست بر قضا خود صیرفی‌زاده هم همین عنوان را برای مجموعه‌ی داستان‌های کوتاه خودش که اخیرا منتشر شده برگزیده .