اوضاع در ارتفاعات کلیمانجارو روبه راه است

نویسنده: رومن گاری
مترجم: سمیه نوروزی
ناشر: چشمه
موضوع: مجموعه داستان خارجی
قطع: رقعی
نوع جلد: شمیز
سال چاپ: ۱۳۹۴
نوبت چاپ: ۱
تعداد صفحات:     «رومن کاتسف» با نامِ مستعار «رومن گاری»، در سال ۱۹۱۴ متولد شد. رمان اولش، «تربیت اروپایی» در سال ۱۹۴۵ با موفقیت بسیار روبه‌رو شد و نویدِ نویسنده‌ای را داد با سبکی شاعرانه و در عین حال پر فراز و نشیب.وی در ۱۹۴۸ «رخت‌کن بزرگ» را نوشت و در ۱۹۵۶ جایزه‌ی گنکور فرانسه به خاطر نوشتن «ریشه‌های آسمان» به او تعلق گرفت.

“خداحافظ گاری کوپر”،”پرنده‌ها می‌روند در پرو می‌میرند” ،”ستاره بازان”،”مردی با کبوتر “،”بادبادک‌ها”،”شبح سرگردان”،”زندگی در پیش رو” ،”شب آرام خواهد بود” ،”شب آرام خواهد بود”،” ریشه‌های آسمان”،”چمدان بزرگ” تعدادی از دیگر آثار این نویسنده هستند.

سمیه نوروزی مترجم این اثر می‌گوید:‌ «مجموعه‌ی “پرندگان می‌روند در پرو بمیرند” شامل شانزده داستان است که یازده‌ داستان آن پیش‌تر توسط اینجانب ترجمه و در مجموعه‌های “قلابی” و “مرگ” منتشر شده است. پنج داستان دیگر را حدود چهار دهه پیش از این، استاد “ابوالحسن نجفی” به فارسی برگردانده بودند، اما از آن‌جا که انتشار آن پنج داستان از سال ۱۳۵۷ متوقف شده بود، نسخه‌ای از آن در بازار این روزهای کتاب موجود نبود.طی این چهار سالی که از انتشار مابقی داستان‌ها می‌گذرد، خبری از بازنشرِ ترجمه‌ی استاد نجفی نشد. پس به سفارش ناشر و با علم به رضایتِ استاد نجفی از بازترجمه‌ این داستان‌ها، تصمیم به ترجمه‌ی آن پنج‌تای دیگر گرفتم تا مجموعه‌ی کامل داستان‌های رومن گاری را تقدیمِ علاقه‌مندان این نویسنده کنم.»

مجموعه حاضر، دربرگیرنده ۵ داستان کوتاه از نوشته های رومن گاری است:

* پرندگان می روند در پرو بمیرند

* آدم پرست

* همشهری کبوتر

* اوضاع در ارتفاعات کلیمانجارو روبه راه است
۷۹