آنتیگونه

نويسنده: سوفوكول
مترجم: نجف دريا بندري
ناشر: آگاه
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: ۱۴۸
اندازه كتاب: رقعی – سال انتشار: ۱۳۹۳ – دوره چاپ: ۱  ۱۵۰۰۰۰ ریال

آنتیگونه (به یونانی: Ἀντιγόνη)، نام نمایشنامه‌ای است از تراژدی نویس مشهور یونانی، سوفوکل که در حدود ۴۴۲ پیش از میلاد نوشته شده‌است و با وجودی که آخرین نمایشنامه از سه گانه” تب (به انگلیسی: Theban Trilogy) می‌باشد اما پیش از دو نمایشنامه” دیگر (ادیپ شهریار و ادیپ در کولونوس) نوشته شده‌است. تنها ۷ نمایشنامه از مجموع ۱۲۳ تراژدی سوفوکل باقی‌مانده‌است و شاید بتوان سه‌گانه” تب را با توجه به اجراهای بسیاری که از نمایشنامه” آنتیگونه صورت گرفته‌است مشهورترین آنها دانست.

پولونیکس و اتئوکلس در جنگ با یکدیگر بر سر قدرت کشته می‌شوند. کرئون، پادشاه تب فرمان می‌دهد تا اتئوکلس را با تشریفات و احترام کامل به خاک بسپارند ولی جنازه” پولونیکس خیانتکار را به حال خود رها سازند تا خوراک کرم‌ها و لاشخورها گردد. آنتیگونه و ایسمنه، خواهران دو برادر کشته شده هستند و آنتیگونه نمی‌تواند بپذیرد که جنازه” برادرش پولونیکس به حال خود رها گردد. پس مخفیانه به دیدار ایسمنه رفته و از او می‌خواهد تا در خاک‌سپاری برادر به او کمک کند. اما ایسمنه از خشم کرئون وحشت دارد و نمی‌پذیرد. پس آنتیگونه به تنهایی دست به کار می‌شود.

کرئون در کاخ خود است و ریش‌سفیدان تب (گروه سرایندگان) فرمان او را مورد تایید قرار می‌دهند. اما خبر می‌رسد که کسی پولونیکس را دفن کرده‌است. کرئون بر می‌آشفد و خواهان دستگیری خاطی می‌شود. آنتیگونه را به پیش او می‌آورند و او بدون اینکه کارش را پنهان سازد با کرئون بر سر اینکه اخلاقیات را زیر پا گذاشته‌است وارد بحث می‌شود. کرئون از سخنان او برافروخته می‌شود و چون گمان می‌برد در این کار ایسمنه نیز به خواهرش کمک کرده‌است دستور دستگیری او را نیز می‌دهد. ایسمنه که ترجیح می‌دهد همراه با خواهرش کشته شود به دروغ اعتراف می‌کند اما آنتیگونه می‌گوید که او به تنهایی این کار را انجام داده‌است.

 

One thought on “آنتیگونه

  • ژانویه 3, 2015 در t 3:55 ب.ظ
    Permalink

    کتاب خيلی عالی بود. ارزش خوندن را داشت.به همه توصيه ميکنم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.