آقای جودت و پسران

ناشر: نشر چشمه
نویسنده: ارهان پاموک
مترجم: عین‌له غریب
نوبت چاپ: اول
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴
نوع جلد و قطع: گالینگور – رقعی
تعداد صفحات:  ۹۵۹

قیمت  ۶۰۰۰۰۰  ریال         این کتاب اولین کار اورهان پاموک است که آن را در ۲۲سالگی شروع کرد. نوشتن این اثر پنج سال طول کشیده و پس از انتشار نیز جایزه کتاب سال ترکیه و یک جایزه ادبی به اسم اورهان کمال را در ترکیه گرفته است.

«آقای جودت و پسران» داستان سه نسل از یک خانواده تاجرپیشه است. خود پاموک درباره این کتاب نظرش این است که می‌خواسته به بورژوازی بعد از سلطنت عثمانی و اصلاحات بعد از آن بپردازد. این کتاب سه اپیزود دارد که هر کدام فصل‌های متفاوتی دارند و از ۱۹۰۵ تا ۱۹۷۰ ادامه دارد. در اپیزود اول پدر جودت که هیزم‌فروش بوده، مرده است. جودت کار پدر را به ابزارفروشی‌، چراغ‌فروشی و عمده‌فروشی تبدیل می‌کند. او یک برادر روشنفکر به اسم نصرت دارد که بحث‌های جدی‌ای بین آن‌ها شکل می‌گیرد. این بحث‌ها بیش‌تر ادبی‌، فلسفی‌ و اجتماعی است و مسائلی از جمله موضوع آزادی بیان و این قبیل موضوعات محور بحث‌های آن‌هاست.

در اپیزود دوم جودت ازدواج کرده و کارهایش را به پسرانش سپرده است. نام یکی از فرزندانش رفیچ است که قهرمان داستان اول است. او دو فرزند دیگر به نام عمر و محی‌الدین دارد. عمر آدم حریصی است و محی‌الدین شاعر و ادیب. بحث‌هایی که در این قسمت بین این سه نفر شکل می‌گیرد، بسیار جالب است. در نهایت رفیچ دچار بحران هویتی می‌شود، به سفر می‌رود و در جایی عزلت‌نشین می‌شود که نتیجه‌اش انتشار کتابی با نام «طرح توسعه مناطق روستایی» است. در اپیزود سوم با پسر رفیچ آشنا می‌شویم که هنرمند است و همین بحث‌ها را با خواهرش انجام می‌دهد.

به نوعی می‌توان موضوع اصلی کتاب را بحران هویت دانست. پاموک در این رمان از خانواده‌ای صحبت می‌کند که از فرهنگ عثمانی اسلامی جدا می‌شوند، اما هنوز به مفهوم لیبرالیسم نرسیده‌اند. جودت جزو اولین ترک‌های مسلمانی است که تصمیم می‌گیرد تاجر شود آن هم در شرایطی که مسلمانان خیلی شغل تجارت را مناسب و محترم نمی‌شمردند. در اپیزودهای دوم و سوم این رمان مساله کتاب این است که چگونه می‌شود با حفظ سنت‌ها با مدرنیته ارتباط برقرار کرد و بین آن‌ها نوعی اعتدال برقرار